Labradory Retrievery Wzorzec Labrador Retriever
Labrador Retriever Labrador Labrador Retriever
O rasie Labrador RetrieverHistoriaWzorzecUmaszczenieZdrowieWychowaniePielegnacjaForum Labrador

Pielęgnacja Labradora

Zarówno budowa anatomiczna, jak i struktura sierści labradora sprawiają, że zabiegi pielęgnacyjne można ograniczyć do minimum. Jednak jak każdy pies myśliwski, Labrador nie potrafi się oprzeć pokusie szaleńczych biegów, kąpieli i tarzania się w błocie, toteż ogólny stan psa trzeba kontrolować codziennie.

Oczy

Nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych jednak jakiekolwiek wycieki z oczu, zaczerwienienia, drapanie się po oczach powinny być sygnałem, że należy udać się do weterynarza.

Uszy

Zdrowe uszy psa są różowe, bez nalotów i wydzielin. Jeśli pies trzepie głową, drapie sie po uszach, uszy są brudne i nie pachną ładnie należy skonsultować się z weterynarzem. Raz na jakiś czas można przetrzeć ucho w środku lekko wilgotnym wacikiem. Psiak powinien przyzwyczaić się do tego, że grzebie się mu w uchu. Będzie to bardzo przydatne gdyby w przyszłości trzeba było aplikować mu do ucha jakieś lekarstwa.

Zęby

Szczeniak wymienia zęby mleczne na stałe w wieku ok. 3-5 miesięcy. Należy wtedy zadbać by miał stały dostęp do gryzaków, którymi mógłby masować bolące dziąsła. Jeśli widać, że drugie zęby rosną a mleczne jeszcze nie wypadły należy psu dać coś twardego do gryzienia (marchew, suchy chleb, gryzaki), jeśli to nie spowoduje wypadnięcia zębów należy udać się do weterynarza w celu wyrwania mlecznych zębów. By nie dopuścić do powstania kamienia nazębnego można czyścić psie zęby za pomocą specjalnych preparatów. Jeśli pies je suchą karmę i od czasu do czasu dostaje kość do gryzienia samoczynnie czyści sobie zęby.

Sierść

Sierść labradora nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Brudnego po deszczowo-błotnym spacerze psa wystarczy spłukać wodą z prysznica. Kąpiel z użyciem szamponu dla psów jest niezbędna tylko wtedy gdy pies wpadnie lub wytarza się w czymś śmierdzącym. Dwa razy w roku labradory bardzo intensywnie linieją. Niezbędne jest wtedy codzienne szczotkowanie gęstym grzebieniem czy zgrzebłem w celu usunięcia podszerstka z martwego już włosa. Dokładne wyczesywanie i podawanie preparatów z biotyną pomaga skrócić okres linienia.

Pazury

W zależności od tego po jakiej powierzchni najczęściej chodzi pies i w jakim stopniu ścierają mu się pazurki przycinać je należy co miesiąc lub co dwa miesiące.


Labradory
Labrador   O rasie   Historia   Wzorzec   Umaszczenie   Zdrowie   Wychowanie   Pielęgnacja   Forum Labrador   Kontakt

Inne retrievery: Golden Retriever Retriever Serwis