Labradory Retrievery Wzorzec Labrador Retriever
Labrador Retriever Labrador Labrador Retriever
O rasie Labrador RetrieverHistoriaWzorzecUmaszczenieZdrowieWychowaniePielegnacjaForum Labrador

Wychowanie szczeniaka Labradora

Labrador szczenię

Konsekwencja w wychowaniu

Konsekwencja w postępowaniu z psami wymaga ogromnej zdolności koncentracji, szybkiej reakcji, ale także bezwględnej samokrytyki. Wielu osobom sprawia trudność intensywny kontakt psem, który odpowiada językiem swojego ciała i należy nauczyć się go rozszyfrować. Im szybciej zostanie wytworzona jednoznaczność sygnałów między nadawcą a odbiorcą, tym łatwiej uda się porozumiewanie, tym szybciej można nauczyć się języka naszego partnera - psa.

Wyznaczenie granic

Z psem nie da się dyskutować, on potrzebuje jasności we wszystkich sytuacjach życiowych. Wychodzimy z założenia, że właściciel psa wie, czego pies chce. Jest on jednak najczęściej niepewny, czego może żądać od wątłego szczęnięcia. Zbyt się boi, że ten tak długo oczekiwany czworonóg przestanie go kochać. Jednakże obserwacja pomieszczenia ze szczeniętami powinna usunąć te nieporozumienia. W stadzie są wyznaczone szczeniętom pewne granice, zarówno przez matkę, jak również przez rodzeństwo lub innych członków. Rozsądny hodowca nie pozwoli sobie na każde serdeczne ugryzienie w łydkę. Szczenię przybywa do nowego właściciela dobrze przygotowane do życia. Dość często jednak nie znajduje pomocy w zorientowaniu się w niejasnej strukturze stada, w której ostatnie słowo - jeśli chodzi o hierarchię - nie zostało jeszcze powiedziane. Szczenię odnosi wrażenie, że samo musi zaprowadzić porządek w swoim nieustabilizowanym środowisku. I czyni to ku zmartwieniu swojego zmęczonego właściciela, który jest wielce zaskoczony tak wielką niewdzięcznością za najlepszą karmę i bezgraniczną miłość.

Nagradzanie pożądanego zachowania

Labrador szczeniak Wychowanie psa polega na nagradzaniu i umacnianiu oczekiwanych przez nas zachowań, natomiast karaniu, względnie ignorowaniu, niepożądanych. Pochwała w odpowiednim czasie jest motorem, który utrzymuje motywację psa. Jeżeli wychowanie psa ma się powieść, musimy uważać na to, żeby komendy były poprawnie wypełniane. Skierujmy podczas treningu naszą uwagę całkowicie na psa, ażeby go w odpowiednim momencie poprawić. Lepiej nie dawać rozkazów, gdy jesteśmy zmęczeni, w pośpiechu lub gdy nasza uwaga zwrócona jest na coś innego. Właściciel psa musi obstawać pedantycznie przy poprawnym wykonywaniu komend - niekiedy po to, by nie stać się mało wiarygodnym i krok po kroku nie tracić autorytetu.

Pozostawianie psa samego

Przed wyjściem trzeba zatroszczyć się, aby młody pies gruntownie się wyszalał (na spacerze). Byłoby też pożądane zaplanowanie naszej nieobecności tak, aby pies nie zostawał sam dłużej niż do następnego spaceru lub karmienia. Wypadek, gdy młody pies podczas naszej nieobecności zżarł but lub nasiusiał w domu, pozostawmy bez komentarza. Karanie po fakcie jest bezużyteczne. Nasz powrót nie powinien kojarzyć się z obawą. Następnym razem zostawmy zabawki, które może potarmosić, a podczas spaceru kontrolujmy czy rzeczywiście załatwił fizjologiczne potrzeby.


Labradory
Labrador   O rasie   Historia   Wzorzec   Umaszczenie   Zdrowie   Wychowanie   Pielęgnacja   Forum Labrador   Kontakt

Inne retrievery: Golden Retriever Retriever Serwis